АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Політика України в галузі міжнаціональних відносин

Читайте также:
  1. III. ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ТА ВИРОБНИЧОЇ ПРАКТИКИ В ОРГАНАХ ДЕРЖАВНОЇ ВИКОНАВЧОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ
  2. VII. Взаємовідносини (зв'язки) за посадою
  3. Авторський міф України Тараса Шевченка (1814-1861)
  4. Аграрна політика
  5. Аграрні відносини в імперіалістичних країнах
  6. Адміністративні правопорушення в галузі охорони праці та здоров'я населення. Ведення адвокатом таких справ.
  7. Адміністративні правопорушення в галузі охорони природи, використання природних ресурсів, охорони пам'яток історії та культури. Ведення адвокатом таких справ.
  8. Академія прокуратури України при Генеральній прокуратурі України (на правах управління).
  9. АКТ ПРОГОЛОШЕННЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ
  10. Аналіз асиметрій розвитку галузі побутової хімії у старих (ЄС-15) та нових (ЄС-12) країнах-членах
  11. Аналіз владних відносин у постіндустріальних суспільствах
  12. Аналіз галузі та конкурентного середовища підприємства в галузі

Основними напрямами державної політики України у сфері міжнаціональних відносин є:

— забезпечення рівних конституційних прав і свобод усіх громадян, незалежно від раси, національного чи етнічного по­ходження;

— перетворення поліетнічності суспільства, його багато-культурності в консолідуючий фактор формування громадян­ського суспільства;

— розвиток культурної самобутності українського етносу, всебічний розвиток української культури та мови;

— створення сприятливих умов для розвитку етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності національних меншин;

— інтеграція до українського суспільства етнічних груп, що були незаконно депортовані;

— розширення співпраці з зарубіжними українцями;

— затвердження в міжетнічних відносинах атмосфери толерантності, дружби, взаємної довіри, поваги до мови, культури, традицій етнічних груп;

— удосконалення правових засад регулювання міжнаціо­нальних відносин.

У розробці та реалізації національної політики величезна роль належить державі. Саме вона має забезпечити права та свободи громадян, незалежно від їх національної належності; здійснювати контроль за виконанням усіма громадянами своїх обов'язків; створювати умови, за яких кожен громадя­нин мав би можливість розмовляти та навчатися рідною мовою, дотримуватися звичаїв і традицій, близьких йому. Держава це не етнічна спільність, а співтовариство людей, які живуть на одній території. Держава не належить певному ет­носу, вона багатонаціональна.

В українській державі розроблені та проголошені найде-мократичніші принципи національної політики. Верховна Рада України 1 листопада 1991 р. ухвалила Декларацію прав національностей України — важливий документ, що прого­лошує основи національної політики Української держави, найважливіші принципи національної політики, зафіксовані в документах міжнародного товариства. Усім народам, національним групам, громадянам, які мешкають на тери­торії України, держава гарантує рівні політичні, економічні, соціальні та культурні права. Дискримінація за національ­ною ознакою забороняється та карається законом. Держава гарантує всім національностям право на збереження їх тра­диційного розселення та забезпечення функціонування їх національно-адміністративних одиниць. Держава створює сприятливі умови для розвитку усіх національних мов і куль­тур, до того ж усім громадянам забезпечується право вільного використання російської мови, а в місцях, де компактно мешкають декілька національних груп, нарівні з державною ук­раїнською мовою може функціонувати мова, прийнята для всього населення цієї місцевості.

Основи національної політики країни закріплені у Кон­ституції України. Стаття 11 фіксує: «Держава сприяє консо­лідації та розвиткові української нації, її історичної свідо­мості, традицій і культури, а також розвиткові етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності всіх корінних народів і національних меншин України». У статті 24 прого­лошується рівність усіх громадян перед законом: «Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця прожи­вання, за мовними або іншими ознаками».

Ці документи повною мірою відповідають загальносвіто­вим стандартам у сфері розвитку націй та національних відно­син. Водночас дуже швидко виокремилися два національно-політичні явища. По-перше, підтримується відносна ста­лість, громадянський мир та зовнішня підтримка досить врівноваженої раціональної політики держави. У цьому є чи­мала заслуга політичної влади України, що вона нерідко і підкреслює. Однак не менш важливе й інше явище — прак­тична діяльність адміністративно-бюрократичного апарату, державних чиновників, які нерідко розділяють українське населення на «національно-свідомих» та інших, на патріотів, які розмовляють українською, та «п'яту колону» з мовою во­рожої держави. Такі висловлювання можна почути і побачи­ти на телебаченні, у друкованих виданнях і навіть у Верхов­ній Раді. На жаль, це явище нерідко підтримується не лише державними чиновниками в західних областях України, але і на найвищому рівні політичної влади.

Найбільш гострою та складною проблемою національної політики та національних відносин в Україні є мова. Консти­туція України проголосила державною мовою в Україні мову українську. Проте ст. 10 Конституції гарантує «вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов націо­нальних меншин України».

В Україні мешкає понад 100 національностей, але російською та українською мовами розмовляють понад 80 % населення України. Українською мовою володіють 78 % насе­лення, російською — 78,4 %. Однак у різних регіонах це спів­відношення різне. Якщо в західних областях України пере­важна більшість населення рідною мовою вважає українську, то у східних — становище інше. Згідно з офіційною статисти­кою в Харкові 93 % населення рідною мовою вважають російську; в Донбасі з 2,7 млн українців рідною мовою вважа­ли (1989 p.): 1,6 млн — українську (60 %) і 1,1 млн — російську (40 %). Приблизно таке саме становище і в інших регіонах та містах Східної України. Усе це свідчить про особ­ливості національної ситуації в Східній Україні, а саме:

— поліетнічний склад населення Східної України. Більш ніж 300 років цей регіон перебував під домінуючим впливом Росії в усіх сферах життєдіяльності. У багатьох районах цього регіону російську мову рідною вважають близько 90 % насе­лення;

— для Східної України характерний високий рівень ур­банізації (у Донбасі — 95 %), а в містах переважає російська мова;

— населення цього регіону має сильну орієнтацію в еко­номічній, духовній та інших сферах на Росію. Понад 70 % опитаних під. час соціологічних досліджень підтримують тен­денцію посилення всебічних, і особливо економічних, зв'яз­ків з Росією і близько 20 % — із західними країнами;

— за впровадження російської мови державною виступа­ють понад а/4 населення міст та 50 % — у сільській місцевості.

Культурно-мовна проблема в Україні ускладнюється й пра­вовою неврегульованістю, тому що право користуватися ро­сійською мовою в різних регіонах не однакове. У Криму росій­ська мова має статус офіційної, всі діти отримують освіту російською мовою; ЗМІ використовують також переважно російську мову. Але у Донецькій, Луганській областях росіян втричі більше, ніж у Криму, а їх правовий статус не визначе­ний, хоча на практиці російська мова превалює навіть на шко­ду українській. Приблизно таке саме становище у Харкові, Запоріжжі, Одесі, Херсоні та деяких інших містах.

Ці особливості не можна не враховувати при проведенні мовної політики, бо ігнорування об'єктивної дійсності, зайва старанність чиновників, які порушують насправді положен­ня Конституції України, призводить до незадоволення насе­лення та виникнення соціальної напруги.

Будь-яка мова розвивається за власними законами, що не підвладні зовнішній корекції. Можна створити казенну мову, якою будуть користуватися в аудиторії, службових кабіне­тах, у ЗМІ. Однак не можна примусити розмовляти певною мовою в побуті, повсякденному житті.

Отже, нації як суб'єкти політичного життя відіграють над­звичайну роль у стабілізації (або дестабілізації) всієї політич­ної системи суспільства. Національна політика державних органів, політичних партій та організацій повинна базувати­ся на загальновизнаних світовим товариством засадах, ос­кільки лише так можна досягти оптимальних етнонаціональ-них відносин на всіх рівнях.

 

Запитання для самоконтролю

1. Що таке «нація»? Які існують визначення нації?

2. Назвіть спільні і відмінні ознаки понять «національне» і «націоналістичне».

3. Яке, на Вашу думку, майбутнє нації?

4. Що означають поняття «національний інтерес», «національ­не надбання», «національна академія», «національна безпека»?

5. Згідно з якими ознаками особистість визначає свою націо­нальність?

6. Згідно з якими умовами різні нації можуть мирно співіснува­ти в межах єдиної держави?

7. На досягнення яких цілей має бути спрямована національна політика держави?

8. Яка національна політика української держави і якою мірою вона сприяє консолідації української нації?

 

Рекомендована література

1. Бадзьо Ю. Національна ідея і національне питання — 10 років невизначеності // Політична думка. — 2001. — № 1—2.

2. Котигоренко В. Причинність етноконфліктів: Впливи гло­балізації // Політична думка. — 2002. — № 1.

3. Кривицька О. Толерантність чи конфронтація: Вектори етно-конфліктного потенціалу України // Людина і політика. — 2001. — №6; 2002. — № 1.

4. Лурье С. В. Национализм, этничность, культура. Категории науки и историческая практика // Общественные науки и совре­менность. — 1999. — № 4.

5. Мамутов В. О языке — на языке национальных интересов // Віче.— 2001.— №11.

6. НагорнаА. Українська політична нація: Лінії розлому і кон­солідації // Віче. — 2000. — № 1.

7. Павловський В. Національна ідея і національні інтереси: Стратегія порятунку України // Наука і суспільство. — 1999. — № 1-2.

8. Попеску І. Права національних меншин у законодавстві та міжнародні зобов'язання України // Людина і політика. — 1999. — №1.

9. Татунц С. А. Этнонациология: Проблемы, перспективы преподавания // Вестн. Моск. ун-та. — Серия 18: Политические науки. — 2000. — №1.

10. Тоет М. Етнонаціональна політика. Український міжна­родний правовий вимір // Віче. — 2001. — № 10.

 


Вегеш

 


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.005 сек.)