АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Теорія держави і права в системі суспільних наук

Читайте также:
  1. A) это основные или ведущие начала процесса формирования развития и функционирования права
  2. I. Личные права и свободы.
  3. III. ПРАВА
  4. А) особисті немайнові права автора
  5. А. ОСНОВИ ТЕОРІЇ ДЕРЖАВИ
  6. Авторские права
  7. Агальна характеристика конституційного права України.
  8. Акти судової влади як одна з форм трудового права
  9. Акты официального толкования норм права: понятие, признаки, классификация.
  10. Акты применения норм права: понятие, классификация, эффектив-ность действия. Соотношение нормативно-правовых и правоприменительных актов.
  11. Античні міста-держави Північного Причорномор'я
  12. АРХІВИ ТА АРХІВНА СПРАВА ДОБИ ВИЗВОЛЬНИХ ЗМАГАНЬ І ВІДНОВЛЕННЯ УКРАЇНСЬКОЇ ДЕРЖАВИ (1917-1920 РР.)

Теорія права і держави, маючи свій предмет, функції і метод, займає специфічне місце в системі суспільних (неюридичних) наук. Для його визначення слід розглянути співвідношення ТДП з філософією, політологією, соціологією.

Філософія і ТДП. Філософія — це наука про загальні закони розвитку природи, суспільства, мислення. Філософія виробляє узагальнену систему поглядів на світ, місце в ньому людини, загальні принципи буття і пізнання, досліджує пізнавальне, ціннісне, соціально-політичне, моральне, естетичне відношення людини до світу. Філософія не обходить своєю увагою державу і право, однак вона визначає їхню сутність, природу, призначення і місце в системі соціальних явищ і цим обмежується. Що стосується теорії держави і права, то вона вивчає державу і право багатогранно, звертаючись при цьому до передових досягнень філософії і використовуючи філософські категорії — сутність, зміст і форма, частина і ціле, можливість і дійсність, система і структура й ін.

Теорія держави і права озброює філософію матеріалом, що дозволяє робити узагальнення і формулювати загальні принципи соціального прогресу, волі, а також виробляти загальметодологічні принципи дослідження в області всіх правових наук, у тому числі в області держави і права.

Політологія і ТДП. Політологія досліджує політику — діяльність і відносини по здійсненню влади в суспільстві, а також закономірності функціонування і розвитку політики і політичної влади, політичних інтересів, відносин, свідомості, діяльності. Об'єкт політології — політичне життя суспільства в різних проявах, діяльність держави і його органів, політичних партій, політичних і громадських організацій, поводження людей і т.п. Питання права і держави в політології займає незначне місце. ТДП покликана досліджувати державу як правове явище.

Політологія певним чином, як і філософія, озброює теорію права і держави матеріалом, що дозволяє різнобічно вивчити питання про місце держави і права в політичній сфері і політичних процесах, про взаємодію держави з іншими політичними інститутами. У свою чергу, політологія користується теоретико-юридичними досягненнями у вивченні проблем держави.

Соціологія і ТДП. Соціологія — наука про суспільство в цілому й окремих його структурах, соціальних групах, про соціальні процеси, закономірності індивідуального і групового поводження. Об'єктом соціологічного дослідження є всі соціальні явища, у тому числі державно-правові. ТДП використовує результати соціологічних експериментів для підвищення соціальної ефективності норм права, способів удосконалення державного апарату, пізнання причин і умов правопорушень, вивчення рівнів правосвідомості, соціальної структури й ін.

 


Консультація до теми № 2 Поняття, походження і сутність держави

 

5. Сутність держави — це внутрішній зміст її діяльності, що виражає єдність загально-соціальних і вузько-класових (групових) інтересів громадян. Будь-яка держава, поряд з рішенням сугубо класових завдань, виконує й загально-соціальні завдання. Це засоби транспорту і зв'язку, будівництво доріг, іригаційних споруджень, боротьба з епідеміями, злочинністю, заходи для забезпечення миру й інші.

Два аспекти сутності держави визначилися з моменту її виникнення:

• класовий аспект — захист інтересів економічно пануючого класу, здійснення організованого примусу;

• загально-соціальний аспект — захист інтересів усього суспільства, забезпечення суспільного блага, підтримка порядку, виконання інших загально-соціальних справ.

Співвідношення вузько-класових (групових) інтересів пануючої верхівки (еліти) і інтересів усього суспільства в різні історичні періоди не однакове. До середини XIX століття в більшості країн перевага була на боці організованого примусу, захисту інтересів економічно пануючого класу. Поступово в ряді цивілізованих держав Заходу у зв'язку з розвитком цивільного суспільства усе більшого значення набуває загально-соціальна сторона державної діяльності, задача забезпечення суспільного блага. У наші дні вона відіграє істотну роль у неокапіталістичних і неосоціалістичнх державах, у тому числі в Україні.

 

6 питання (самостійна робота)


1 | 2 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.004 сек.)