АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Основні облікові категорії посівних площ

Читайте также:
  1. I. Основні риси політичної системи України
  2. Б) Основні властивості операцій над множинами
  3. Бази даних, їх призначення та основні елементи.
  4. Бюджетна система України: основні характеристики
  5. Виникнення економічної теорії та основні етапи її розвитку.
  6. Виникнення, джерела та основні періоди розвитку індуїзму
  7. Вплив параметрів технічного стану і ТО на собівартість сільськогосподарської продукції та основні техніко-економічні показники використання МТП
  8. Глава 12 ОСНОВНІ ТЕОРІЇ ДЕМОКРАТІЇ
  9. Граматичні категорії
  10. ДЕМОКРАТІЯ: ПОНЯТТЯ ТА ОСНОВНІ ЗАСАДИ
  11. Джерела інформації соціальної статистики та її основні завдання
  12. Динаміка і структура посівних площ зернових культур в ___________________

Сільськогосподарські культури висівають навесні під валовий збір поточного року і восени під валовий збір майбутнього року. На одній і тій самій площі можуть бути висіяні одночасно дві культури, з яких збирають одну в поточному році, іншу — в майбутньому. У календарному році на одній і тій площі можна зібрати два врожаї різних культур. Сівба може проводитися не тільки на ріллі, але й на розораних луках і пасовищах (попередні культури) з метою поліпшення цих видів земельних угідь.

Крім того, з моменту сівби до збирання врожаю розмір посівної площі може змінюватися у зв’язку із загибеллю частини посівів через несприятливі погодні умови в осінньо-зимовий і весняно-літній періоди. Загиблі посіви можуть цілком або частково пересіватися іншими культурами.

Для того, щоб відобразити ці особливості в зміні посівних площ, у статистиці виділяють кілька облікових категорій посівних площ.

Засіяна площа — це вся та площа, на якій було висіяне насіння сільськогосподарських культур. При цьому ділянки, на яких протягом року насіння висівалось двічі (наприклад, при пересіванні загиблих озимих, при повторних посівах тощо), двічі входять до складу засіяної площі. Такий подвійний облік окремих ділянок необхідний тому, що розміри засіяної площі повинні показати, на яку площу було витрачено насіння, праця, тяглова сила, посівний інвентар тощо.

Площу, засіяну під урожай поточного року, визначають для обліку витрат виробництва, які відносять на продукцію поточного року. До неї включають площі, на яких проводилася сівба навесні поточного календарного року, посіви озимих культур, проведені восени минулого року, і посіви багаторічних трав (безпок­ривних і покривних), проведені влітку і восени минулого року.

Площу, засіяну в календарному році, використовують для обліку незавершеного виробництва під урожай майбутніх років. До неї включають усі ті площі, на яких проводилася сівба навесні, влітку і восени поточного календарного року.

У зв’язку з тим, що до засіяної площі деякі ділянки входять двічі, вона, як правило, більше фізичної площі, зайнятої під посіви. Це ро­бить її непридатною для обчислення врожайності з одиниці площі.

Весняна продуктивна площа — площа, яка фактично зайнята під посівами до часу закінчення сівби ярих культур. До складу весняної продуктивної площі входять: озимі посіви минулого року, що збереглися до закінчення весняної сівби; посіви ярих культур поточного року на самостійній площі, включаючи пересів загиблих озимих, площу багаторічних технічних культур (лікарських, ефіроолійних); багаторічні трави посіву даного року (безпокривні); багаторічні трави посіву минулих років на площі, що збиратиметься у поточному році, так звана укісна площа, що зберегласядо закінчення весняної сівби; посіви попередніх культур на розораних луках і пасовищах з метою їх докорінного поліпшення; посіви у міжряддях садів.

Площа, зайнята під посів, — це фізична засіяна площа до мо­менту закінчення сівби ярих культур. Вона встановлюється тільки як посівна площа на ріллі і враховується для характеристики сту­пеня використання ріллі. Визначається шляхом додавання до весняної продуктивної площі посівів на зелене добриво і непересіяної частини озимих, що загинули в осінньо-зимовий період.

Збиральна площа — це площа, на якій у поточному році повинні бути організовані збиральні роботи. Розмір збиральної площі визначається відніманням від весняної продуктивної площі загиблих улітку посівів, а також площ, з яких урожай у поточному році не збиратимуть (безпокривні багаторічні трави, посіви, використані на випас), і додаванням площ посівів, з яких урожай у поточному році збирають двічі (повторні, проміжні і площі трав, на яких збирання проводилось два рази і більше). Показник збиральної площі застосовується для визначення необхідної кількості робочої сили, сільськогосподарських машин для проведення збиральних робіт у найкоротші терміни.

Фактично зібрана площа — площа, на якій проведені збиральні роботи. Її розмір визначається відніманням від збиральної площі ділянок, на яких врожай залишився незібраним через несприятливі кліматичні умови, господарсько-організаційні та інші причини, і площ, що призначалися до збирання, але були використані для випасу тварин або на зелене добриво.

Зазначимо, що в практиці органів державної статистики збиральна і фактично зібрана площа в загальному підсумку по всіх культурах не підраховується. У даний час фактично зібрана площа має самостійне значення. У вітчизняній статистиці її використовують при визначенні врожайності сільськогосподарських куль­тур. Дані про її обсяг наводяться у статистичних звітах, зокрема за формою № 29-сг, статистичних щорічниках та інших спеціа­лізованих виданнях. (Порядок визначення всіх облікових кате­горій посівних площ наведено у табл. 2.)

Таблиця 2

Розрахунок розмірів облікових категорій посівних площ, га


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.004 сек.)