АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Ринок праці в умовах кейнсіанської теорії

Читайте также:
  1. A. Працівники бригад постійної готовності другої черги
  2. A. Працівники бригад постійної готовності першої черги
  3. A. У лікувально-профілактичних установах медичними працівниками – лікарями вузької спеціалізації.
  4. I. Запроваджується в умовах воєнного стану.
  5. а) Міжнародний поділ праці.
  6. Альтернативні макроекономічні теорії.
  7. Альтернативні теорії макроекономічного регулювання
  8. Аналіз видатків Мостиського району на фінансування соціальних потреб у сучасних умовах
  9. Аналіз класичних теорії міжнародної торгівлі.
  10. Аналіз праці та її оплати.
  11. Атестація робочих місць за умовами праці
  12. Безпечні прийоми праці

 

Т1 – точка рівноваги між попитом і пропозицією на робочу силу, якій відповідає заробітна плата на рівні ЗП1 та чисельність зайнятих на рівні ЧЗ1. При збільшенні попиту на робочу силу крива попиту переміститься в положення АD2. Т2 - нова точка рівноваги між попитом і пропозицією на робочу силу, якій відповідає заробітна плата на рівні ЗП2 та чисельність зайнятих на рівні ЧЗ2.

Слід зазначити, що кейнсіанська інтерпретація досягнення рівноваги на ринку праці характерна лише для короткострокового періоду. Як показали дослідження та економічна практика, в довгостроковому періоді різні варіанти втручання держави в економіку та ринок праці ведуть до інфляції. Цього висновку дійшли у 70–ті роки ХХ ст., коли стала очевидною неефективність регулювання економіки та ринку праці за Кейнсом. Кейнсіанську теорію було піддано критиці з боку монетаристів.

Монетаристи, спираючись на класичну теорію, відстоюють можливість досягнення макроекономічної стабільності та довгострокової рівноваги тільки в умовах повністю вільних конкурентних ринків з гнучкими цінами та заробітною платою. Держава, на їхню думку, не повинна втручатися в ринок праці, якщо безробіття не перевищує природного рівня. В іншому випадку розвивається стагфляція, тобто одночасне зростання безробіття та інфляції.

Відповідно до монетаристської теорії, вихід із будь-якої кризи можливий лише за умови проведення жорсткої фінансово-кредитної політики. При цьому враховується і роль держави, проте тільки стосовно макроекономічного регулювання, в тому числі й ринку праці, з допомогою податкового та грошово-кредитного механізму.

Згідно з даною теорією, безробіття та вільні місця виникають постійно й потребують деякого часу для встановлення між ними рівноваги. Отже, якщо безробіття та зайнятість населення залежать лише від цієї відповідності на ринку праці, то не допоможе ні зниження заробітної плати, ні стимулювання сукупного попиту. Передусім потрібно створити динамічніший та гнучкіший ринок праці. А це обумовлює необхідність проведення стимулюючої гнучкої політики зайнятості, яка повинна з допомогою біржі праці (центру зайнятості), перекваліфікації та грошової допомоги на переїзд до іншого місця проживання з’єднати безробітного з вільним робочим місцем. Цьому має сприяти також створення по всій території країни системи так званих банків робочих місць, оснащених комп’ютерною технікою, а також заходи, спрямовані на створення гнучкішої структури заробітної плати.

Основними шляхами покращення зайнятості і захисту безробітних є такі:

- функціонування бірж праці (центрів зайнятості населення);

- встановлення фондів для підтримки безробітних;

- організація перепідготовки і підвищення кваліфікації безробітних;

- виплата допомоги безробітним;

- розробка і реалізація державних програм зайнятості.

Для нормального функціонування ринку праці в нашій державі має бути втілений у життя комплекс правових, економічних та соціальних передумов, які впливали б і на попит, і на пропозицію робочої сили та формували ринкове середовище.

Серед цих передумов найважливішими є такі:

1) єдність правових умов функціонування ринку праці на основі вільно вибраної зайнятості та конкурентності;

2) наявність єдиного економічного простору і забезпечення вільного переміщення в ньому громадян;

3) відсутність обмежень на заробітну плату, що забезпечує працівникові відтворення його здатності до праці, можливість утримання сім’ї, а також наявність ринку житла та робочих місць;

4) організація по всій території країни ефективної системи бірж праці (центрів зайнятості);

5) створення широкомасштабної системи професійної орієнтації, навчання та перепідготовки кадрів;

6) наявність у територіальних органів виконавчої влади фінансових і матеріальних коштів, достатніх для ефективної роботи, насамперед, системи працевлаштування, профорієнтації та перепідготовки кадрів.

2. Безробіття: сутність, види та соціально-економічні наслідки

 

Важливими проявами макроекономічної нестабільності, найбільшим соціальним лихом сучасної економіки є значний рівень безробіття і високі темпи інфляції. Безробіття – це стан ринку робочої сили за умов, коли пропозиція робочої сили перевищує попит на неї.

Безробіття – це вимушена незайнятість робочої сили, що виникає внаслідок постійного порушення рівноваги між попитом і пропозицією праці як на інтегрованому ринку праці, так і в його різних секторах.

Ефективне функціонування економіки пов’язане із забезпеченням повної зайнятості наявних ресурсів. Повна зайнятість економічних ресурсів означає залучення до економічного обігу всіх ресурсів, придатних для виробництва товарів і послуг, включаючи й такий як робоча сила. При повній зайнятості обсяг виробництва є максимально можливим. Тому він називається потенційним і вимірюється з допомогою потенційного ВВП. З макроекономічної точки зору, повна зайнятість ресурсів, передбачає недовикористання тільки 10-20% виробничих потужностей та безробіття на його природному рівні.

В умовах неповної зайнятості фактичний обсяг виробництва менший від потенційного. За цих умов певна частина працездатного населення залишається без роботи, виникає вимушене безробіття. Зайнятість і безробіття - головні індикатори макроекономічної нестабільності.

Зайнятість населення - це діяльність працездатного населення країни, спрямована на відтворення валового внутрішнього продукту та національного доходу. Вона визначається чисельністю осіб, які виконують будь-яку роботу за певну заробітну плату або з метою отримання інших видів доходу.

Рівень зайнятості визначається відношенням числа зайнятих до чисельності населення у віці від 16 років і старше.

Рівень зайнятості = х 100% (3.1).

 

Все населення країни можна поділити на зайнятих, безробітних та осіб поза робочою силою. Зайняті та безробітні разом становлять робочу силу, або економічно активне населення.

Робоча сила – це здатність до праці; сукупність фізичних та інтелектуальних здібностей людини, які вона може використати для виробництва товарів та послуг.

РС = зайняті + безробітні (3.2), де:

РС – робоча сила.

До робочої сили включають усіх працездатних, у тому числі й безробітних, які активно шукають роботу (окрім дітей до 16 років, пенсіонерів, студентів, інвалідів, ув’язнених, домогосподарок, недієздатних). А також тих, хто працює неповний робочий день (тиждень, місяць, рік), тобто вони безробітними не рахуються. Це явище називають прихованим безробіттям.

Зайняті – це люди, які виконують будь-яку оплачувану роботу, а також ті, що мають роботу, але тимчасово не працюють через хворобу, страйк чи відпустку. До цієї категорії належать і зайняті неповний робочий день.

Безробітні – ті, хто не має роботи, але активно шукає її або чекає, щоб повернутися на попереднє місце роботи. Отже людина вважається безробітною, коли вона: а) без роботи; б) робить активні спроби знайти роботу; в) готова одразу ж стати до роботи. Слід зазначити, що пошук роботи є головним критерієм, що відрізняє безробітних від осіб, які перебувають поза робочою силою.

До осіб поза робочою силою відносять: а) осіб до 16 років, студентів денної форми навчання, тих, що перебувають у спецустановах (наприклад, психіатричних диспансерах, виправних закладах тощо), осіб без певного місця проживання; б) осіб, які вибули зі складу робочої сили (дорослі, які потенційно мають можливість працювати, але не працюють і не шукають роботу, перебувають на пенсії, надто хворі, щоб працювати, або просто не шукають роботу). Осіб поза робочою силою називають економічно неактивним населенням.

Рівень безробіття визначається відношенням числа безробітних до чисельності робочої сили.

Рівень безробіття = х 100% (3.3).

Характеризуючи стан безробіття, найчастіше оперують трьома взаємопов’язаними поняттями: фрикційне, структурне та циклічне безробіття.

Фрикційне безробіття – безробіття, яке виникає внаслідок зміни місця роботи. Тобто – це тимчасове безробіття, пов’язане з добровільним чи вимушеним пошуком або очікуванням роботи. Фрикційне безробіття пов’язане з професіональними, віковими, регіональними міграціями працівників. Особи найманої праці, залишивши попереднє місце роботи, шукають собі інше. Відмінна ознака цього виду безробіття – добровільність і нетривалість. Особливість фрикційного безробіття полягає в тому, що роботу шукають вже готові спеціалісти.

Таке безробіття є неминучим і певною мірою бажаним, адже працівники шукають більш кваліфіковану й оплачувану роботу, що забезпечить їм вищі доходи, а суспільству – більший обсяг сукупного продукту.

Структурне безробіття – це безробіття, що визначається структурними зрушеннями в економіці. Воно виникає внаслідок невідповідності між попитом і пропозицією на робочу силу за професією, кваліфікацією тощо. Така невідповідність виникає у зв'язку з техно­логічними змінами у процесі виробництва, коли попит на один різновид праці зростає, тоді як на інший зменшується, а пропозиція не може швидко пристосуватися до цього. Структурна незбалансованість між видами діяльності виникає, коли, наприклад, одні сектори економіки розширюються, а в інших скорочуються обсяги виробництва (скажімо, попит на працю набірника в друкарні різко скоротився у зв'язку з переходом до комп'ютерного набору інформації; механізація та автоматизація виробничих процесів витісняє некваліфіковану і малоосвічену робочу силу).

Цей вид безробіття, як правило, має довготривалий характер, вимагає додаткових затрат від суспільства й окремих осіб на перекваліфікацію, зміну місця проживання. Структурне безробіття також неминуче для суспільства, але від фрикційного відрізняється необхідністю здобути нову професію, перекваліфікуватись, щоб зайняти інше робоче місце.

Безробіття, яке є необхідною умовою для нормального розвитку ринку праці і складається із фрикційного та структурного безробіття, називається природним.

ПРБ = ФБ + СБ (3.4), де:

ПРБ – природний рівень безробіття;

ФБ – фрикційне безробіття;

СБ – структурне безробіття.

Рівень природного безробіття нині оцінюється у 5,5–6,5% від числа працездатних. Ще 30-35 років тому він визначався у 3%, що свідчить про зростання мобільності робочої сили (це збільшує добровільне безробіття) та прискорення темпів науково-технічного прогресу (це збільшує структурне безробіття).

Циклічне безробіття – безробіття, яке виникає внаслідок загального спаду виробництва і скорочення попиту на ринку праці. Коли сукупний попит на товари та послуги зменшується, зайнятість теж скорочується, а безробіття зростає. З цієї причини циклічне безробіття іноді називають безробіттям, пов’язаним із дефіцитом попиту. В періоди економічного спаду циклічне безробіття доповнює фрикційне і структурне, а в періоди економічного піднесення воно відсутнє.

Циклічне безробіття дорівнює різниці між фактичним безробіттям та природним рівнем безробіття.

ЦБ = ФРБ - ПРБ (3.5), де:

ЦБ – циклічне безробіття;

ФРБ – фактичний рівень безробіття;

ПРБ – природний рівень безробіття.

Розглянемо соціально-економічні наслідки безробіття.

По-перше, безробіття призводить до недовипуску продукції, втрати частини ВВП.

Зв’язок між рівнем циклічного безробіття та зменшенням фактичного обсягу ВВП, порівняно з потенційним (при повній зайнятості), показує закон Оукена.

Відповідно до закону Оукена, кожний відсоток збільшення безробіття від його природного рівня означає для економіки скорочення ВВП, порівняно з потенційним рівнем, на β%. Це можна виразити наступним чином:

х 100% = – β (ФРБ-ПРБ) (3.6), де:

ВВПф – фактичний обсяг ВВП;

ВВПп – потенційний ВВП;

ФРБ – фактичний рівень безробіття;

ПРБ – природний рівень безробіття;

β – коефіцієнт чутливості відставання ВВП до зміни рівня циклічного безробіття. Він показує, на скільки відсотків відхиляється фактичний ВВП від потенційного, якщо безробіття перевищує природний рівень на 1%. Значення цього коефіцієнту оцінюється в межах 2–2,5. Знак “– “ перед коефіцієнтом β відображає обернену залежність між фактичним ВВП і рівнем циклічного безробіття: чим вищим є рівень циклічного безробіття, тим меншою є величина фактичного ВВП у порівнянні з потенційним.

Для визначення зміни фактичного ВВП у поточному періоді порівняно з ВВП у минулому періоді можна використати закон Оукена в іншому виразі:

х100%=3% – 2(ФРБпп – ФРБмп) (3.7), де:

ВВПфпп – фактичний рівень ВВП у поточному періоді;

ВВПфмп – фактичний рівень ВВП у минулому періоді;

ФРБпп – фактичний рівень безробіття у поточному періоді;

ФРБмп – фактичний рівень безробіття у минулому періоді.

Закон Оукена водночас показує і зворотний ефект: якщо щорічний приріст ВВП буде не меншим 2,7 %, то безробіття перебуватиме на постійному (природному) рівні. Отже, рівень безробіття зростає, якщо не досягається трьохпроцентний приріст макроекономічних параметрів.

Обчислення втрат ВВП за умов циклічного безробіття можна здійснити з допомогою наступних формул.

Втрати = (ФРБ – ПРБ) х 2,5 (3.8), де:

ФРБ – фактичний рівень безробіття;

ПРБ – природний рівень безробіття.

ВВП потенц. = (ВВП факт. х 100)/ (100 – втрати) (3.9).

ВВП втрати = ВВП потенц. – ВВП фактич. (3.10).

По-друге, зменшується надходження податків до державного бюджету, оскільки безробітні не сплачують податків а отримують допомогу по безробіттю.

По-третє, погіршується якість життя безробітних і членів їхніх сімей.

По-четверте, безробітні втрачають кваліфікацію та самоповагу, відбувається моральний занепад, зростає кількість людей, схильних до дій, що суперечать суспільним нормам і цінностям.

По-п’яте, зростає соціальна та політична напруженість у суспільстві.

Безробіття є серйозною макроекономічною проблемою, тому держава вживає заходів щодо боротьби з нею – проведення антициклічної, або стабілізаційної, політики, спрямованої на згладжування циклічних коливань в економіці, недопущення глибоких спадів; створення служб зайнятості; виплата допомоги по безробіттю; створення додаткових робочих місць.

 

 


1 | 2 | 3 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.008 сек.)