АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Завдання та інформаційне забезпечення аналізу виробництва і реалізації продукції

Читайте также:
  1. G – темп зростання нац. доходу; S –частка заощаджень в НД; C- капіталоємність продукції
  2. I. Мета, завдання та загальні вимоги до виконання курсової роботи
  3. III. Мета, стратегічні напрями та основні завдання Національної стратегії
  4. IV. ІНФОРМАЦІЙНО-МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
  5. IV. Основні напрями реалізації Національної стратегії
  6. VII. Матеріали методичного забезпечення заняття.
  7. VII. Тематика курсових робіт з аналізу фінансів підприємств
  8. А. Завдання
  9. А. Завдання
  10. А. Завдання
  11. АВС-аналіз товарів за ___ рік за рівнем отриманого доходу (чистої виручки від реалізації)
  12. Аналіз асортименту і структури продукції

Глава З

Аналіз:

√ динаміки і

і виконання плану виробництва

та реалізації продукції;

√ асортимент

і структури продукції;

√ якості продукції;

√ ритмічності роботи

підприємства;

√ факторів і резервів

збільшення випуску

та реалізації продукції

 

АНАЛІЗ ВИРОБНИЦТВА І РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОДУКЦІЇ

Завдання та інформаційне забезпечення аналізу виробництва і реалізації продукції

Обсяг виробництва й обсяг реалізації продукції є взаємозалежними показника­ми. В умовах обмежених виробничих мож­ливостей і необмеженого попиту на перше місце виходить обсяг виробництва про­дукції. Але в міру насичення ринку і по­силення конкуренції не виробництво ви­значає обсяг продажів, а навпаки, можли­вий обсяг продажів є основою розробки виробничої програми. Підприємство має виробляти тільки ті товари і в такому об­сязі, які воно може реально реалізувати.

Темпи зростання обсягу виробництва і реалізації продукції, поліпшення її якості безпосередньо впливають на обсяг витрат, на прибуток і рентабельність підприєм­ства. Тому аналіз цих показників має важ­ливе значення. Його основні завдання:

• оцінювання ступеня виконання пла­ну і динаміки виробництва та реалізації продукції;

 

 


• визначення впливу факторів на зміну величини цих цоказників;

• виявлення внутрігосподарських резервів збільшення випуску і реалізації продукції;

• розробка рекомендацій із освоєння виявлених резервів.

Об'єкти аналізу:

 

• обсяг виробництва і реалізації продукції в цілому і за асортиментом;

• якість і конкурентоспроможність продукції;

• структура виробництва і реалізації продукції;

• ритмічність виробництва і реалізації продукції.

 

Джерелами інформації для аналізу виробництва і реалізації продукції є:

а) планові дані: план підприємства, план відвантаження і реалізації продукції, оперативні плани-графіки;

б) дані статистичної звітності:

а форма № 1 (підприємництво) "Звіт про основні показники діяльності підприємства;

• форма М1-П (річна) "Звіт підприємства про продукцію";

• форма Ц 1-П (квартальна) "Квартальний звіт підприємства про продукцію";

• форма № 1-П (місячна) "Терміновий звіт про виробництво промислової продукції (робіт, послуг)";

• форма Ц 5 ЗЕЗ "Звіт про експорт (імпорт) товарів";

• форма № 2 "Звіт про фінансові результати" та інші.

 

в) дані первинного й аналітичного бухгалтерського обліку: акт або відомість приймання продукції, накладна на здавання гото­вої продукції на склад, приймально-здавальна накладна, рахуиок-фактура, товарно-транспортна накладна, відомість "Рух го­тових виробів, відвантаження і реалізація їх" і т. д.


 

Аналіз виробництва і реалізації продукції

3.2. Аналіз динаміки і виконання плану виробництва та реалізації продукції

Методика аналізу виробництва і реалізації продукції Фактори змін її обсягу. Аналіз виконання договірних зобов' язань з поста чання продукції.

 

Обсяг виробництва і реалізації промислової продукції може виражатися в натуральних, умовно-натуральних, трудових і вар­тісних вимірниках. Узагальнюючі показники обсягу виробни­цтва продукції одержують за допомогою вартісної оцінки. Основними показниками обсягу виробництва є товарна і валова продукція.

Валова продукція — це вартість усієї виробленої продукції і виконаних робіт включно з незавершеним виробництвом. Вира­жається в зіставних і діючих цінах.

Товарна продукція відрізняється від валової тим, що в неї не включають залишків незавершеного виробництва і внутрігоспо­дарський оборот. За складом на багатьох підприємствах валова продукція збігається з товарною, якщо немає внутрігосподар­ського обороту і незавершеного виробництва.

Обсяг реалізації продукції визначають або за відвантаженням продукції покупцям, або за оплатою (за чистим доходом). Він може виражатися в зіставних, планових і діючих цінах. В умо­вах ринкової економіки цей показник набуває першочергового значення. Реалізація продукції є зв'язною ланкою між виробни­цтвом і споживачем. Від того, як продається продукція, який по­пит на неї на ринку, залежить і обсяг и виробництва.

Важливе значення для оцінювання виконання виробничої програми мають і натуральні показники обсягів виробництва та реалізації продукції (штуки, метри, тонни і т. ін.). їх вико­ристовують для аналізу обсягів виробництва і реалізації продукції за окремими видами і групами однорідної продукції.

Умовно-натуральні показники, як і вартісні, застосовують для Узагальненої характеристики обсягів виробництва продукції. На­приклад, на консервних заводах використовують такий показник, як тисячі умовних банок, на ремонтних підприємствах — число Умовних ремонтів, у взуттєвій промисловості — умовні пари взут­тя, обчислені на основі коефіцієнтів їхньої трудомісткості, і т. д.

Нормативні трудовитрати використовують також для уза­гальненої оцінки обсягів випуску продукції в тому разі, коли в


 

Глава З

умовах багатопродуктового виробництва немає можливості вира­зити загальний його обсяг у натуральних або умовно-натураль­них вимірниках.

Аналіз починається з вивчення динаміки випуску і реалізації продукції, з розрахунку базисних і ланцюгових темпів зростан­ня та приросту (табл. 3.1).

Таблиця 3.1. Динаміка виробництва і реалізації продукції у зіставних цінах

Рік Обсяг виробни­цтва про­дукції, тис. гри Темпи зростання, % Обсяг реалізації, тис. грн Темпи зростання, %
базисні ланцюгові базисні ланцюгові
XXX1 90 000 100,0 100,0 89 500 100,0 100,0
Ххх2 92 400 102,7 102,7 92 600 103,4 103,4
Ххх3 95 800 106,4 103,6 94 300 105,4 101,8
Ххх4 94 100 104,5 98,2 93 500 104,4 99,2
Ххх5 100 800 112,0 107,1 96 600 107,9 103,0

Із таблиці видно, що за п'ять років обсяг виробництва зріс на 12 %, а обсяг реалізації — на 7,9 %. Якщо за попередні роки тем­пи зростання виробництва і реалізації приблизно збігалися, то за останній рік темпи зростання виробництва значно вищі від темпів реалізації продукції, що свідчить про нагромадження залишків нереалізованої продукції на складах підприємства і продукції, яку не оплатили покупці.

Середньорічні темпи зростання (приросту) випуску і реалі­зації продукції можна розрахувати за середньогеометричною або середньоарифметичною зваженою.

Обчислимо його за середньогеометричною:

Гвп -яЦТг Т2ш4 Ть =4іу0-1,027-1,036-0,982-19071" = ^ТЇ2 =1,0287 = 102,87 %;

Тпр =102,87-100 = 2,87 %;

Грп =^079 = 1,0192; 7^=101,92-100=1,92%, де Тви - темпи зростання обсягу випуску продукції;


7рп - темпи зростання обсягу продажів; Тпр - темпи приросту.

 

У наведеному прикладі середньорічні темпи приросту випуску продукції становлять 2,87 %, а реалізації продукції - 1,92 %.

 

Для більшої наочності динаміку виробництва і реалізації продукції можна зобразити графічно (рис. 3.1).

Оцінювання виконання плану з виробництва і реалізації продукції за звітний період (місяць, квартал, рік) проводять за методикою, наведеною в табл. 3.2. Із таблиці видно, що за звітний рік план випуску готової продукції перевиконано на 5 %, а з реалізації - лише на 1,42 %, що також свідчить про зростання залишків нереалізованої продукції.

Оперативний аналіз виробництва і відвантаження продукції виконують на основі розрахунків, в яких відображають планові і фактичні відомості про випуск і відвантаження продукції за обсягом і асортиментом, за якістю за день, за наростаючим підсумком з початку місяця, а також відображають відхилення від плану (табл. 3.3).

Аналіз реалізації продукції тісно пов'язаний із аналізом виконання договірних зобов'язань з постачання продукції. Недовиконання плану за договорами спричинює зменшення вируч-


 

Таблиця 3.2. Аналіз обсягу виробництва і реалізації продукції

Таблиця 3.3. Оперативний аналіз виконання плану з випуску і відвантаження продукції, тис. грн

  План 02.01.200_р. 03.01
Вид продукції на добу на місяць План з початку місяця Фактичний обсяг Віди леня від плану і т. д.
за добу початку місяця
Виріб А: випуск           +2  
відвантаження Виріб В:           -4  
випуск           -1  
відвантаження і т. д.           +2  
Усього: випуск           -1  
відвантаження           і  

ки, прибутку підприємства, виплату штрафних санкцій. Крім того, в умовах конкуренції підприємство може втратити ринки збуту продукції, що тягне за собою спад виробництва.

Особливо важливе значення для підприємства мав виконання контрактів на постачання товарів для державних потреб. Це гарантує підприємству збут продукції, вчасну оплату її, пільги на податки, кредити і т. ін.

У процесі аналізу визначають виконання плану поставок за місяць з наростаючим підсумком у цілому по підприємству, у розрізі окремих споживачів і видів продукції, з'ясовують причини недовиконання плану і виробляють коригувальні заходи для виконання договірних зобов'язань (табл. 3.4).

Таблиця 3.4. Аналіз виконання договірних зобов'язань з відвантаження продукції за березень, тис. грн

Виріб Покупець План поставки за договором Фактично відвантажено Недопоставка продукції Заліковий обсяг у межах плану
А          
        -50  
           
В          
        -150  
і т. д.          
Усього       -800  

Процент виконання договірних зобов'язань розраховують діленням різниці між плановим обсягом відвантаження за договірними зобов'язаннями (ОПпл) і його недовиконанням (ОПн) на плановий обсяг (077^):

Дди =°Я°Л " °Ян =8°°1" 8°°=0>9" або 90%. дп ОПпл 8000 *

Із табл. 3.4 видно, що за звітний місяць недопоставлено продукції за договорами на суму 800 тис. грн, або на 10 %, а в цілому зарік - на 5 % (табл. 3.5).

Недопоставка продукції негативно впливає не лише на підсумки діяльності цього підприємства, а й на роботу торгових організацій, підприємств-суміжників, транспортних організацій тощо. В аналізі реалізації особливу увагу слід звертати на виконання зобов'язань з держзамовлень, кооперованих поставок і з експорту продукції.

Таблиця 3.5. Аналіз виконання договірних зобов'язань за рік, тис. грн

Місяць План поставки продукції Недопоставка продукції Виконання,%
за місяць з початку року за місяць 8 початку року за місяць з початку року
Січень   7 500 -300 -300 96,0 96,0
Лютий   15 300 -100 -400 98,7 97,4
Березень   23 300 -800 -1200 90,0 94,8
Грудень   95 850 - -4800 100,0 95,0


1 | 2 | 3 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.006 сек.)